top of page
Computer with Graph

מ-84 מיליון לאפס: התיירות בספרד בתקופת הקורונה, השפעות והזדמנויות בנדל"ן לתיירות בברצלונה ומדריד.

גם בספרד, מתחילים לאט לאט לפתוח את מנעולי הדלתות ולצאת לשגרה החדשה של "אחרי הקורונה". בניגוד לישראל, בספרד הצליחה הקורונה לא רק לשתק את הכלכלה אלא גם לפגוע קשות באוכלוסייה. תוך חודשיים, יותר מרבע מיליון איש נדבקו ברחבי ספרד בנגיף ה COVID19 ויותר מ-27,000 איש שילמו בחייהם.

נכון להיום, ברור שהפעולות שננקטו בממשל הספרדי הביאו לתוצאות המבוקשות והורידו את מספר הנדבקים היומי משיא של 8,200 ליום ועד לכ-400 איש בממוצע, והמספר ממשיך לרדת. בספרד החלו בצעדי ההקלות על הסגר. החנויות ברובן כבר נפתחו, ישנן הגבלות על המסעדות, ולילדים מותר לצאת מהבית לשעות מסוימות ביום. כרגע התחזית היא שהגנים ובתי הספר יתחדשו רק בספטמבר.

השקעות נדלן בספרד בתקופת הקורונה- נדבקים מאובחנים
קורונה COVID19 מספר הנדבקים המאובחנים ביום בספרד - *מקור worldometers.info

מתי תחזור התיירות לספרד? כיום כל מי שמגיע לספרד נדרש להישאר בבידוד למשך 14 יום. הבעיה עבור התיירים כפולה, כיוון שסביר שגם בחזרה למדינת המקור ידרשו בבידוד. לדוגמא, תייר ישראלי שייסע לנפוש בספרד יצטרך לקחת בתחשיב החופשה שלו 28 יום של בידוד בסה"כ.


עפ"י נתוני איגוד סוכני הנסיעות והתיירות העולמית (WTTC), ספרד מייצרת כ-14 אחוז מהתמ"ג מתיירות. כ-84 מיליון איש ביקרו בספרד בשנת 2019 כאשר חודשי השיא הינם בין החודשים אפריל לספטמבר. חלק מהמלונות בספרד פתחו את שעריהם עבור תיירות פנים עם תנאים מחמירים של ריחוק חברתי ורוב חופי ספרד עדיין סגורים.


תיירות ונדלן בספרד בתקופתהקורונה
השפעות על הנדלן COVID19 ספרד - אין תיירים משבר הקורונה


המשבר תופס את העולם לאחר שלושה עשורים של גדילה משמעותית בתחום התיירות. תחום המלונות בספרד לבדו צמח פי שלושה בעשרות השנים האחרונות והשקעות אדירות בוצעו. ה"ניו יורק טיימס " מדווח כי בשנת 2018 הושקעו לא פחות מ-5.4 מיליארד דולר בתחום המלונאות בספרד ונראה שבתקופה הזו יוכלו רק החזקים ביותר לשרוד.


הזדמנויות השקעה בתחום הנדל"ן התיירותי בספרד

תחום הנדל"ן התיירותי בספרד ספג פגיעה חדה וכואבת. בתחום דירות התיירות (Airbnb), חוסר הודאות גדול. מדובר על שוק לא קטן, כאשר רק בברצלונה ומדריד גם יחד יש יותר מ-20,000 דירות בעלות רישיון להשכרה תיירותית (בספרד נדרש רישיון מיוחד להשכרה דירה לפחות מ-32 יום). האופציה העומדת בפני בעלי דירות אלו הן להמתין בסבלנות או לעשות שינוי מהיר בעלילה ולפתוח את דלתותיהם גם להשכרות ארוכות טווח.

אולם, מכיוון ששכירות לטווח ארוך הינה 5 שנים למשקיע פרטי ו-7 שנים לחברה, הסיכון שלוקח על עצמו בעל נכס המחליט להכניס את דירתו להשכרה ארוכת טווח, היא אי היכולת לחזור להשכרה תיירותית ברגע שיחזרו התיירים לרחובות ספרד.


הפתרון לבעלי דירות תיירות בתקופת הקורונה

ישנו פתרון יצירתי ומעניין המתאים בדיוק למי שבידיו דירת תיירות בימי הקורונה. הפתרון מאפשר השכרת הדירה לטווח ארוך אך יחד עם זאת מאפשר להחזיר את הדירה להשכרה תיירותית בהתראה יחסית קצרה. לחצו כאן להמשך קריאה אודות סוגי חוזי שכירות בספרד

יחד עם הפתרון נראה שדירות בעלות רישיון תיירות בתקופה זו עשויות להיות אופציה מעניינת להשקעה. להרחבת הקריאה אודות הדרכים לרכוש נכסים בספרד בתקופות משבר לחצו כאן.

השקעה בתחום המלונאות בספרד

אין ספק כי יכולה להיות זאת הזדמנות מעניינת להשקעות. אולם, השקעה בתחום זה דורשת רמה גבוהה של מקצועיות וסכומי השקעה גבוהים במיוחד. משקיעים פוטנציאלים הבוחנים כיום, לצל משבר הקורונה בספרד, השקעות בתחום המלונאות יודעים היטב כי המחיר ההזדמנותי משקלל בתוכו סיכון לא קטן והמון חוסר ודאות.


השקעה בהוסטלים ובמלונות בוטיק בספרד

תת תחום בנדל"ן התיירותי הינו מלונות הבוטיק (מלון דירות) וההוסטלים, המהווים יעד השקעה שכדאי לבחון. הסיבה לכך היא שבדומה לדירות התיירות בספרד, אותם עסקים יכולים להקטין את הסיכון באמצעות השכרת הנכסים שברשותם בשוק השכירויות הרגיל עד יעבור זעם. נראה שתחום ההוסטלים, המשרת בעיקר מטיילים צעירים, עשוי להיות בין הראשונים שיחזור לתפקוד. ישנה תמימות דעים לכך שהמטיילים הצעירים, שאינם נמצאים באחת באוכלוסיות הסיכון ממחלת הקורונה, הם אלו שיחזרו ראשונים להסתובב בעולם ואף ייהנו ממחירי אירוח וטיסות נמוכים במיוחד.


.

Comments


bottom of page