top of page
Computer with Graph

2021 השנה שהחזירה לחיים את ענף השקעות המלונאות בספרד

שנת 2021 הייתה ללא ספק השנה שפתחה מחדש את הדלת להשקעות בתחום המלונאות בספרד. מגפת הקורונה העולמית פגעה קשות בענף העולמי בכלל ובספרד בפרט. שילוב של נזילות גבוהה בשוק והיצע (היחסית) גדול של עסקאות בתי מלון ונכסים תירותיים, שם את כל ענף התיירות הספרדי באור הזרקורים של המשקיעים הזרים.


העיתון הכלכלי Ejeprime.com, סיכם את שנת 2021 בענף המלונאות ופרש את השפעות הקורונה על הענף בספרד. עפ"י העיתון, ההשקעה בבתי מלון בספרד נמצא בשיא פריחתו בעוד שנת 2021 נסגרה בהיקף פעילות מרשים של יותר מ 2.5 מילארד אירו. עפ"י הדיווח, חברות פרטיות, ציבוריות וגם וקרנות ההשקעה הבינלאומית פועלות בשוק במטרה לצבור נכסים שנפלטו לשוק לאחר שנים של היצע נמוך.

השקעה במלונאות בספרד - מלונות למכירה בספרד
שנת 2021, הדלת נפתחה - השקעה במלונאות בספרד

היקף עסקאות המלונאות בספרד בשנת 2021 - הגבוה מכל מדינות אירופה.

משקיעים רבים זיהו בתקופת משבר הקורונה הזדמנויות חדשות לרכישת בתי מלון, בניינים אותם ניתן להסב לבתי מלון או שטחים לפיתוח בתי מלון. עפ"י הדיווח, מספר העסקאות שנסגרו עמד על 52, ובמונחים של חדרי בתי מלון מדובר על 7323 חדרים.


על פי הנתונים עולה כי הקפיצה הגדולה החלה למעשה כבר ברבעון הראשון של שנת 2021, בה נרשמו עסקאות בהיקף 1094 מיליון אירו, סכום העולה על היקף ההשקעות בכל שנת 2020 אשר עמד על 950 מיליון אירו. במצטבר, במחצית הראשונה של שנת 2021, נרשמו בספרד עסקאות בסכום כולל של 1.86 מיליארד אירו, המהווה כ-75% מכלל ההשקעות בתחום באותה השנה. כ-21% מכלל היקף ההשקעות במלואנות באירופה הושקעו בספרד, דבר הממקם אותה במקום הראשון מבין כל מדינות אירופה. זאת בעוד במדינות כמו גרמניה, הולנד ובריטניה שוק המלונאות דווקא דישדש.


התפלגות ההשקעות לפי אזורים

אם נבחן את ההשקעות בבתי מלון בשנת 2021 לפי אזורים בספרד, עיקר ההשקעות בבתי מלון התרכז באזור ברצלונה, שם התבצעו עיקר ההשקעות. במקום השני נמצאו באיים הקנאריים עם 21% מההשקעות, אחריהם האיים הבלאריים (18%), מדריד (16%) ומלאגה (7%). עוד נתון מעניין הוא הכניסה של משקיעים זרים.


כניסתן של הקרנות הזרות לשוק המלונאות הספרדי

עד כה, קרנות השקעה בינלאומית לא הציגו נוכחות גדולה בשוק הספרדי. הסטטוס החדש הביא רבות מהן לכדי פעולה תוך ניצול מצב השוק ובמטרה להרחיב את תיק ההשקעות שלהן בתחום התיירות. לפני כן השוק הספרדי נחשב למאתגר עבור השקעות מסוג זה. עבור קרנות ההשקעה הסיכון לא הצדיק את ההשקעה. אך במצב הנוכחי, נכסים שקודם לא ניתן היה לרכוש אותם, הפכו לזמינים. העליה בהיצע של נכסים, בעקבות מצוקת המזומנים, הביא להגדלת ההיצע שפגש ביקושים חזקים, דבר ששמר על יציבות המחירים.


עסקאות בולטות בשוק המלונאות הספרדי - רשת סלנטה מוכרת רגע לפני קריסה

במהלך שנת 2021, בעקבות מגיפת הקורונה וסגירת השמיים, קבוצות רבות בתחום המלונאות נקלעו למשבר מזומנים ונאלצו למכור נכסים. עם זאת, רבות מהן דרשו לשמר את זכויות התפעול במסגרת המכירה. בין הרשתות שנקלעו למצב ניתן להזכיר את מליה (Meliá), קטלוניה, ריו, H10 -כפי שדווח באתר בספטמבר 2021 ו-NH.


בין העסקאות המשמעותיות השנה ניתן לציין את המכירה של רשת מלונות סלנטה (Selenta) שנקלעה למשבר מזומנים חמור. רשת המלונות שהייתה בבעלות משפחת מסטר (Mestre) נמכרה לקרן ההשקעות הקנדית ברוקפילד. שווי העסקה כ-440 מיליון אירו. העסקה כללה את מלונות הקונספט סופיה בברצלונה (Barcelona), הנמצא במעגל התיירות השלישי, הרחק ממרכז העיר. והשני מלון דון קרלוס במרבלה (Marbella) . סך כל חדרי המלון שהחליפו בעלות בעסקה זו עמד על 2,200 חדרים (כ-200,000 אירו לחדר) . במסגרת חוזה המכירה סלנטה תמשיך להפעיל את בתי המלון. הרקע לעסקה הוא התחייבויות בסך 200 מיליון אירו של סלנטה שהגיעו לכדי פרעון. החברה ביצעה השקעות גדולות בבתי המלון שלה, בעיקר מלון הדגל סופיה. אך העיתוי היה בעייתי, רגע לפני שמשבר הקורונה שיתק את ענף התיירות, בעקבות כך החברה לא יכלה להתמודד עם ההתחייבויות הכספיות ונאלצה למצוא פתרון אשר יזרים לה מזומנים.


רשת מלונות מליה (Meliá) ו-NH ממשות נכסים

בשנת 2021 רשת מליה מכרה 6 מלונות בבעלותה, ואת חלקה בשני מלונות אחרים, עבור 203.9 מיליון אירו. המלונות נמכרו לקבוצת משקיעים הכוללת את בנק אינטר הספרדי (Bankinter) וכמה מלקוחותיו הגדולים. כתוצאה מהעסקה נולדה הרשת החדשה Victoria Hotels & Resorts בבעלות מליה, Bankinter, והשאר בידי משקיעים פרטיים. כיום הרשת החדשה מחזיקה 8 מלונות פרימיום ברחבי ספרד.

במקביל, גם רשת NH צמצמה את אחזקותיה. החברה מכרה את מלון קלדרון בברצלונה לחברת La-Salle עבור 125.5 מיליון אירו. רשת Didra and Aina Hosptality מכרה את מלון ’בלס קולקשיין‘ לקבוצה המקסיקאית RHL עבור 115 מיליון אירו.
Commentaires


bottom of page