top of page
Computer with Graph

האם ספרד היא התשובה למשבר האנרגיה של אירופה?

על רקע הלחימה באוקריאנה והמשבר ההולך וגובר עם רוסיה, ישנה דאגה גדולה באירופה לגבי הספקת הגז, בעיקר לאור החורף המתקרב. בעוד אירופה עומדת בפני משבר אנרגיה, ספרד רוצה להפוך לשער הגז החדש של אירופה באמצעות מיזם צינור גז שאפתני החוצה את הרי הפירנאיים. ספרד מקווה כי גרמניה, הצמאה לגז, תפעיל לחץ על צרפת הסרבנית.


לממשלת ספרד תמיד היו שאיפות לבניית צינור גז המחבר את חצי האי האיברי למרכז אירופה דרך צרפת. הרעיון ננטש בשנת 2019, בשל בעיות רגולציה רבות וקשיי מימון. אך עתה, בעקבות הלחימה בין רוסיה לאוקראינה, גובר העניין בפרויקט. בעקבות הלחימה והסנקציות על רוסיה, פוטין חתך את הספקת הגז לאירופה. גרמניה היא אחת הנפגעות העיקריות ויש לה עניין גדול בהקמת צינור הגז. ”צינור כזה יכול לתרום תרומה מסיבית להקלת משבר האנרגיה“, אומר קאנצלר גרמניה, אולף שולץ.


היתרון של ספרד הוא קיומם של שישה טרמינלים לקליטת גז נוזלי דרך הים, והיכולת לבצע הגיזה (regasification) הגדולה באיחוד האירופי. גם לפורטוגל מתקן שכזה, ויחדיו חצי האי האיברי יכול לשחק תפקיד חשוב בהספקת גז מארצות הברית לאירופה.


ראש ממשלת ספרד, פדרו סנצ‘ס צפוי לבקר השבוע בגרמניה, ועל פי הערכות נושא האנרגיה צפוי לעמוד במרכז השיחות עם הקאנצלר. השאיפות של ספרד הן מעבר למשבר האנרגיה הנוכחי, ספרד מקווה להיות המרכז החדש להספקת גז מימן לאיחוד האירופי - מקור האנרגיה של העתיד. הקמת הפרויקט השאפתני של צינור הגז היא תנאי הכרחי ליעד זה.

ספרד - אספקת אנרגיה לאירופה
ספרד - אספקת אנרגיה לאירופה

ההתנגדות הצרפתית לפרויקט

צינור הגז כבר היה בהקמה בשנת 2013, במסגרת פרויקט MidCat. הכוונה הייתה להקים צינור גז המחבר את אזור קטלוניה עם דרום צרפת, במטרה לחבר את ספרד ופורטוגל לרשת הגז האירופית, אך לאחר 6 שנים הפרויקט נזנח על ידי הרגולטורים בצרפת וספרד, זאת בשל חשש מהשפעותיו הסביבתיות וגם חוסר כדאיות כלכלית.


למרות השינויים הגיאופוליטיים, צרפת עדיין אינה מגלה התלהבות לגבי הרעיון של חידוש הפרויקט. אך ההתנגדות הצרפתית לא הצליחה לפגוע בהתלהבות של הספרדים לקדם את הפרויקט. לאור ההתנגדות הצרפתית נשקלת גם האפשרות לתוכנית חליפית במסגרתה יבנה צינור גז תת ימי המחבר בין ספרד לאיטליה. השרה לאיכות הסביבה, טרסה ריברה, התראיינה לתקשורת הספרדית ואמרה כי האלטרנטיבה נבחנת כרגע, אך יחד עם זאת הקמת צינור גז חוצה פירנאיים נראית כאפשרות הקלה יותר. במידה ותוסר ההתנגדות הצרפתית, צינור גז כזה יכול לפעול גם בסוף 2023 או תחילת 2024. השרה לאיכות הסביבה ציינה כי זהו כבר אינו נושא בילטרלי בין צרפת לספרד, זה נוגע לכל האיחוד האירופי והגרמנים תומכים בו. הקאנצלר שולץ פעיל מאוד בנושא וכבר נמצא בקשר עם נשיא צרפת והנציבות האירופית במטרה לקדם את הפרויקט.


הקמת תשתית צינורות למינוף פרויקט ה"המימן הירוק" הספרדי

הקמת פרויקט שאפתני שכזה דורשת זמן, וגם אם יוסרו כל החסמים במהירות, הוא עדיין לא יוכל להעניק פתרון לחורף הקרוב, אך בהחלט יכול להיות בעל ערך בעתיד ולתרום לפיתוח תחום שספרד כבר מובילה בו. העלות של צינור זה מוערכת בכ- 440 מיליון אירו, וספרד ופורטוגל מצפות שהאיחוד האירופי יישא בעלויות.


הספרדים רואים בתשתית הצנרת פוטנציאל לייצוא עתידי של מימן ירוק, תחום שבו מובילה ספרד בהשוואה ליתר מדינות העולם. מימן ירוק הוא גז המופק מהמים באמצעות תהליך אלקטרוליזה. המים עשויים מאטומים של חמצן ומימן, ובאמצעות זרם חשמלי ניתן לפרק אותם. התהליך מכונה ’מימן ירוק‘ מכיוון שהחשמל הנדרש להפקתו מגיע ממקורות אנרגיה מתחדשים. בניגוד לשימוש בדלקים מאובנים, כאן תוצר הלוואי הוא אינו גזים מסוכנים אלא רק אדי מים.


אם הפרויקט יצא לפועל, ספרד תהפוך למרכז המוביל בעולם להובלת מימן ירוק ותהפוך לשחקן מרכזי בכלכלה האירופית.


Kommentare


bottom of page