השקעות נדלן בספרד
ולניסה על המפה, כ-300 ק"מ מברצלונה ומדריד
דירות בספרד
דירות בספרד
השקעות נדלן בספרד
גרף מחירי הנדל"ן בולנסיה - באדום, העיר העתיקה
השקעות נדלן בספרד

השקעות נדל"ן בולנסיה

 

ישראלים רבים גילו בשנים האחרונות את יתרונות ההשקעה בנדל"ן מעבר לים. מחירי הנכסים ביחס למחירי השכירויות, גם במדינות אטרקטיביות כמו ספרד, מאפשרים השגת תשואה פאסיבית נאה בשוטף ורף כניסה נמוך באופן משמעותי מאילו המוכרים לנו בשוק הנדל"ן הישראלי. משקיעי נדל"ן שנושאים עיניהם לרכישת נדל"ן בספרד, בין היתר בשל רמת המחירים הנוחה, מתרכזים מטבע הדברים בערים הידועות – ברצלונה ומדריד, אך שימו לב! לא כדאי לפספס הזדמנויות לא פחות אטרקטיביות ולעתים אף יותר, המגיעות משוק הנדל"ן בולנסיה אליו הצטרפו לאחרונה משקיעים ישראלים רבים.

מדוע כדאי לחפש הזדמנויות נדל"ן בולנסיה?

לא רק משום שמדובר באחת הערים הגדולות של ספרד - העיר השלישית בגודלה אחרי מדריד וברצלונה, וגם לא רק מכיוון שמדובר בעיר בעלת נתונים קוסמופוליטיים, שמושכת מיליוני תיירים (הסטטיסטיקות מדברות על כמעט שני מיליון תיירים שפקדו את העיר בשנת 2016). בעיר אתרי בילוי ופנאי רבים הכוללים חוף ים משגע, "עיר האמנויות והמדעים", מתחם תרבותי בעל עיצוב ארכיטקטוני מיוחד המשמש למטרות בידור, המוזיאון לאמנויות יפות בולנסיה ועוד.

כדאי לבחון את אפשרויות ההשקעה בנדל"ן הקיימות בולנסיה גם בשל הנתונים החיוביים שמספק ענף הנדל"ן, הביקוש המקומי לדירות וכן מדד השכירות הנוכחי (לעומת המדד בשנים הקודמות), כפי שנראה להלן.

 

מחירי הנכסים בולנסיה

ולנסיה, עיר הנמל המדהימה ,ממוקמת דרומית לברצלונה ומזרחית למדריד (במרחקים די שווים ביחס לערים אילו). העיר מאוכלסת בתושבים רבים, כשמונה מאות אלף במרכז העיר ועוד מספר כפול מזה בשטח הסובב לה. עם אוכלוסייה כה גדולה, של כשניים וחצי מיליוני תושבים וכמות עצומה של תיירים המגיעים מדי שנה, קיים ביקוש ער לדירות להשכרה, הן לטווח קצר, הן לטווח בינוני והן לטווח ארוך. בעיר מצוי גם נמל פעיל, התומך בכלכלה, ולמרות מחירי הנכסים הנוחים יחסית, צעירים מקומיים וכן משפחות רבות מתקשים או חוששים לרכוש נכס ולכן מתגוררים בשכירות.

נכון לנתונים שנאספו מפiרטל הנדל"ן המפורסם, Idealista,  ברבעון הראשון של שנת 2017 מחיר ממוצע לנכס בולנסיה עמד על 1,538 אירו למטר, מה שמייצג עליה שנתית ממוצעת של 4.6%. בעיר העתיקה של ולנסיה מדובר בעלייה אף חדה יותר של כ-8.9% שם המחיר הממוצע עמד בסוף הרבעון הקודם על 2,452 אירו למטר. כמובן שמדובר במחירים נמוכים בהרבה מאילו המקובלים בת"א, כ-10,000 אירו למטר בממוצע ואפילו ביחס לברצלונה ומדריד שם מחיר ממוצע למטר הינו מעל ל-4,000 אירו למטר בממוצע. כמובן, כאשר מסתכלים על מחיר למטר תמיד צריך לבחון את הרובע הספציפי והשכונה הספציפית ולראות כי אנחנו אכן רוכשים במחיר שוק טוב.

השקעות נדל"ן בולנסיה, מספרים שחשוב להכיר

נתון החשוב למשקיעים המתעניינים בהשקעה בולנסיה הינו מדד שאותו מפרסמת הלשכה לסטטיסטיקה בספרד, ואשר שופך אור על מצב השוכרים ועלויות השכירות. מדד השכירות, שחצה בשנה החולפת (2016) את רף 100 הנקודות, ואף הגיע ליותר מ-106. בתקופה האחרונה נרשמת מגמת עליה, כאשר לפני עשור, לשם השוואה, המדד עמד על 78 נקודות ואילו ב-2002 עמד המדד על 63. מבחינת בעלי הנכסים, מדובר ללא ספק בנתונים חיוביים, כאשר את האופטימיות משקפים גם המשקיעים הזרים שמביעים אמון וממשיכים לרכוש נכסים בעיר.

 

משכנתאות ועסקאות

נתונים לגבי מספר המשכנתאות שנדרשו בולנסיה מראים על יציבות בשנים האחרונות, כאשר מדובר במספר יחסית נמוך לעומת שיאים שנרשמו ב-2006 ו-2008. אז מספר המשכנתאות נשק ל-15 אלף בשנה בעוד שבשנים האחרונות המספר נע בין 1500 ל-2000 משכנתאות בשנה. אך נתון זה לא מגלה את כל התמונה. ב-2016 קרוב ל-6000 עסקאות מכירה נרשמו, יותר מכפול לעומת שנת 2013. חלק ממגמה זאת ניתן להסביר בכך שמשקיעים זרים מנצלים את מחירי הנכסים הנוחים ואת הביקוש הער לדירות בשכירות.

 

לסיכום, שוק הנדל"ן בולנסיה הפך בשנים האחרונות לאטרקטיבי במיוחד ומשקיעים רבים מכל העולם כבר ביצעו לא מעט עסקאות בעיר המדהימה ביופייה. אנו בהחלט ממליצים ללמוד את הנושא ולבחון את האפשרויות הקיימות בעיר. 

 

לחץ כאן לסקירת הרובעים בולנסיה 

:כתבות נוספות אודות ולנסיה קראו מטה