top of page
Computer with Graph

נדלן בברצלונה – ההזדמנות של השנה


מונז'ואיק - הר היהודים, מהאזורים המתוירים בברצלונה.

לא מעט משקיעים ומחפשי השקעות נדלן בחו"ל נושאים את עיניהם למדינות אירופה ומהבולטות שבהן היא ספרד - לאחר ירידת מחירים מצטברת של כ-50% בערים המובילות ביניהן כמובן ברצלונה, מדריד וולנסיה עם עליות של כ-24%, 8.1% ו-7.7% בהתאמה. כיום אנו עדים למספר הולך וגדל של חברות ישראליות המשקיעות בספרד (לאחרונה חברת נצבא, מחברות הנדל"ן הגדולות בישראל, נכנסה לעסקי המלונאות בברצלונה ורכשה שני בניינים בהיקף השקעה של כ-16 מיליון אירו), וכמובן משקיעים פרטיים הבוחרים להשקיע חלק מכספם בהשקעות נדלן בחו"ל, בין היתר בשל מהלכים אותם נוקט שר האוצר, כחלון, במטרה להוריד את המחירים בארץ וביניהם הכבדת המיסוי על בעלי הנכסים בישראל, כפי שמסתמן מחוק ההסדרים בישראל לשנים 2017 – 2018, הכולל מיסוי על דירה שלישית.

מוקד משיכה עליו ראוי להרחיב עליו מצוי בברצלונה. ישנן כמה סיבות אובייקטיביות שתומכות בהערכות כי נדלן למכירה בברצלונה מהווה את אחת מהזדמנויות הנדל"ן האטרקטיביות ביותר נכון לכיום מן הצד של ההצע ולא רק מן הצד של הביקוש.

כלכלה ומחירי הקרקעות

ענף הנדל"ן בספרד כמו בכל מקום אחר, הולך יד ביחד עם נתוני הכלכלה המקומית. בישראל, באירופה, במזרח הרחוק וכמובן שגם בספרד – נתונים כלכליים משופרים בדרך כלל מספקים רמז חשוב עבור משקיעי נדל"ן בפוטנציה. אז לאן הולכת כלכלת ספרד? אין ספק שבעיתונות העולמית מרבים לדבר על השיפור בכלכלה. ספרד היא אחת המדינות הצומחות בקצב המהיר ביותר מבין מדינות היורו כאשר ברבעון השלישי המשיכה באותו קצב של חצי השנה הראשונה וזאת למרות ממשלה לא הייתה יציבה בתשעת החודשים הראשונים של השנה. לאחרונה הצליחו להקים קואליציה מה שצפוי להוסיף לביטחון המשקיעים והכלכלה. ע"פ קרן המטבע הבינלאומית תחזית הצמיחה של ספרד לשנת 2016 צמחה ל – 3.1% מ-2.6%. גם התחזית ל- 2017 עלתה ב-0.1%. כמו כן אנו רואים שיפור כללי באחוזי האבטלה, ובמספר התיירים העצום במדינה, מה שכמובן עוזר מאוד לכלכת המדינה לצמוח. מעבר לכך, אנו רואים את ההשפעה של הכלכלה על מחירי הנדל"ן בספרד. לאחר ירידת מחירים משמעותית החלו המחירים להתייצב בערים המרכזיות בשנה החולפת (ישנם אזורים בספרד בהם המחירים טרם התייצבו).

ברצלונה הינה העיר המתויירת ביותר בספרד וכזו המשמשת מרכז מסחרי ותרבותי מוביל. כדי להבין מדוע נדל"ן בברצלונה בהחלט נתפסת כהזדמנות נציין כמה נקודות מרכזיות, ביניהן הצטמצמות עתודות הקרקע לבניה, כניסה מאסיבית של משקיעים זרים, מחירים נמוכים מאוד ביחס לברצלונה עצמה וביחס לערים מרכזיות אחרות באירופה, אירו נמוך, משכנתא נמוכה וכאמור האטרקטיביות הכללית של המשק הספרדי והצמיחה הספרדית של השנה החולפת. מבחינת מחירים, כיום המחירים עומדים על 3,656 אירו למטר מרובע, כאשר באוקטובר לפני שנה המחירים עמדו על 3,450 אירו למטר מרובע.

גרף מחירי נכסים - ברצלונה

השכונה הנכונה, המקום הנכון

עבור המתעניינים ברכישה של נדל"ן בברצלונה חשוב לא רק להחליט שהם רוצים לרכוש נכס אלא להבין אילו הן השכונות ואילו הם הרובעים בברצלונה שבהם כדאי להשקיע. ספרד, מזכירים מומחי נדל"ן, היא אחת ממדינות אירופה שנפגעו בצורה החמורה ביותר במשבר של 2007-2008. בברצלונה ובערים אחרות נרשמו ירידות מחירים של כ-45% אחוזים ואפילו יותר ממחירי הנכסים. למרות שהמחירים כיום אינם בנקודת השפל, יש עדיין מקום משמעותי לעליית מחירים. כך, לצד הכנסות המשתפרות מהשכרת הנכס צפוי הנכס גם לשמר את ערכו ואף להעלות אותו בעתיד הקרוב.

החל מ-2013 נראו סימני התאוששות בכלכלת ספרד וגם הביקוש לנכסים החל לעלות. יחד עם זאת, ישנם רבעים שגם כיום מתומחרים בהם הנכסים הרבה מתחת לשווים הריאלי. אחד הרבעים הללו הוא, ללא ספק, גראסיה ובו מצויות שכונות כגון גראסיה נובה וכן וילה דה גראסיה, שבה ניתן למצוא גם נכסים ומבנים עתיקים אך משומרים. גם מחוז סאנט מרטי יכול להוות מוקד משיכה עבור משקיעים שכן הביקוש לנכסים בו בדרך כלל עולה על ההיצע. בנוסף, העיר העתיקה המושכת אליה תיירים רבים וזוהי בעצם לב העיר וכמובן רובע אשפמלה הוא ללא ספק אחד ממוקדי המשיכה הנפלאים של ברצלונה, כאשר בשנה החולפת כמחירים בו עלו בכ-15%.

מחירי השכירות עולים

לא רק מחירי נכסי נדלן בברצלונה עלו ביחס למחירים בשנות השפל ולא רק מחירי הקרקעות בברצלונה מראים עליה יפה. מבחינת המשקיע, וזוהי נקודה מרכזית, גם מחירי השכירות מגלמים עליה נאה. אם לפני שנה, באוקטובר 2015 עמדו המחירים על 12,75 אירו למטר מרובע, כיום אנו מדברים כבר על 14,07 אירו למטר מרובע.

גרף מחירי שכירויות - ברצלונה

לסיכום, כיום ברצלונה נחשבת לאחד מיעדי השקעות הנדל"ן האטרקטיביים ביותר באירופה ומשקיעים מכל העולם מגיעים בכדי לנסות ולתפוס הזדמנות אשר נוצרת מפעם לפעם בשווקים שונים בעולם, כאשר כיום זו כאמור ברצלונה שמושכת את תשומת הלב. כמו תמיד, בהשקעת נדל"ן בחו"ל מומלץ להיעזר באנשי מקצוע שבקיאים בשטח, הן מבחינה מסחרית, הן מבחינה אדריכלית והן מבחינה משפטית וכן ללמוד אודות תהליך רכישת דירה בספרד, ככה שתוכלו להיות מכוסים מכמה שיותר כיוונים ולהשקיע בתבונה.

bottom of page