top of page
Computer with Graph

נדלן בברצלונה ומגזר הבנקאות - סטטיסטיקות ועדכונים אוגוסט 2016


ברצלונה- ממשיכה לבלוט בקרב ערי ספרד ולהיות מיעדי ההשקעה האטרקטיביים באירופה

על פי דיווחים עדכניים שפרסם לאחרונה העיתון פייננשל טיימס, הולך ומתברר שקיץ 2016 מספק סימנים מעודדים מבחינת שוק האשראי הספרדי, עם איתותים חיוביים גם בכל הקשור בעסקאות נדל"ן בערים מרכזיות כמו ברצלונה. אם האופציה של קניית דירה בברצלונה תפסה את עיניכם או שכבר רכשתם בית בספרד, בהחלט תמצאו עניין במה שיש למומחים לספר.

במגזר הבנקאות חווים התאוששות וקיץ שקט

שוק האשראי בספרד היה שרוי במחנק ובאי וודאות במשך תקופה לא קצרה, עניין שבאופן טבעי השפיע על שוק השקעות הנדלן בספרד. נכון לאוגוסט 2016, מבשרים הבנקים על הקלות בהזרמת אשראי למשקי הבית, לעסקים וכן גם למשכנתאות. לאחר תקופה ארוכה של הידוק החגורה, אין ספק שעבור הבנקים הספרדיים זוהי תקופה רגועה, התואמת את האווירה התיירותית השלווה (או יותר נכון רותחת, כאשר תיירים מכל העולם מציפים את העיר) של ברצלונה בימים אלה.

כתבי פייננשל טיימס ערכו לאחרונה השוואה עם איטליה, אשר מתקשה להשתחרר מהמיתון ולחלץ אנחות רווחה בצורה של נתוני אבטלה וצמיחה. לאחר חבילת חילוץ שהועברה מהאיחוד בשנת 2012, עברו הבנקים בספרד מהפכה בכל הרבדים החשובים. אם בתקופת בועת הנדל"ן של 2004 עד 2008 הייתה פריסת הבנקים בספרד מהצפופות בעולם, עם סניף בנק בממוצע לכל 1000 תושבים, הרי שהבנקים עברו תהליך מכאיב אך הכרחי של סגירת סנפים לא רווחיים- מעבר ממספר סנפים של יותר מ-46,000 לכ-30,000, אין ספק שמדובר בשינוי משמעותי. בשלב זה, של שלהי קיץ 2016, הבנקים הפכו למקור לברכה למשק הספרדי במקום מכשלה.

בזכות הקלות בתחום האשראי הבנקאי, הרבה יותר השקעות נדל"ן בברצלונה מתבצעות ומשקי הבית ומגזר העסקים הקטנים יכולים להרשות לעצמם לנשום לרווחה, תוך תקווה להמשך התאוששות ובשורות חיוביות בכל הגזרות כולל כמובן לאילו המעוניינים לרכוש דירה בספרד. אנליסטים בכירים הסבירו בראיונות שאף כלכלה בריאה לא תוכל לתפקד כמו שצריך תחת מגבלות אשראי חמורות. ראשי הבנקים הספרדיים הוסיפו וקבעו כי הבנקים בספרד ערוכים נכון, בשלב זה, כדי לתמוך בהתאוששות הספרדית. "רמת ההלוואות בספרד עלתה, מצב שלא היה כמוהו מזה שנים". השוואה שנעשתה מוקדם יותר השנה, בהשוואה של סך ההלוואות למשקי בית באפריל 2016 לעומת אפריל 2015 נמצא כי סך ההלוואות למשקי הבית עלו ביותר מ-20 אחוזים. נתון זה מראה שדברי הבנקאים הבכירים ונתוני העיתונות הכלכלית בהחלט מבוססים.

נתונים משוק הנדלן בספרד

לשכת הנוטריונים הספרדים פרסמה לקראת הקיץ נתונים מעודדים על מספר עסקאות הנדלן בספרד. נתוני מכירות הבתים בספרד, נתון בעל חשיבות למחפשי השקעות נדלן בברצלונה, מלמדים שבינואר השנה נמכרו 27,568 בתים. בחודש פברואר מספר העסקאות קפץ והמספר הגיע ל-34,268 בתים ולאחר מכן עליות יפות נוספות גם בחודשים מרץ ואפריל. במרץ, כך דווח, נמכרו 38,674 בתים ובאפריל 39,461 בתים. במאי חלה ירידה קלה במספר העסקאות אך ביוני המספר קפץ. במאי בוצעו 38,845 של מכירת בתי ואילו ביוני העסקאות עלו לסך של 42,330.

בדיקה עדכנית של מחירי הנדלן בספרד, הן בעסקאות מכירה והן בעסקאות של השכרה מאוגוסט מגלה כך: במרכזי הערים הגדולות, כדוגמת ברצלונה, למשל, מחיר למטר מרובע עומד על 3800 אירו בממוצע. לעומת זאת, מחיר למטר מרובע מחוץ למרכז ומחוץ לערים הגדולות עומד על ממוצע של 2550 אירו. לעומת זאת, מחירי השכירות הממוצעים (בהתאם לגודל הדירה, כמקובל באירופה – לפי מספר חדרי שינה): 722 אירו עבור דירה בת חדר שינה יחיד במרכז של עיר מרכזית לעומת 554 אירו לדירה דומה מחוץ למרכז. 1235 אירו לדירה בת 3 חדרי שינה במרכז עיר גדולה לעומת 860 אירו להשכרת דירה מחוץ למרכז.

ריבית היורובור עדיין שלילית- אחוז הלווים גדל

רבות דובר על פתיחת שוק המשכנתאות הספרדי לרוכשים זרים, מה שמתדלק את שוק הנדל"ן ומביא, יחד עם גורמים נוספים, לעליית המחירים.

ריבית היורובור, הרלוונטית למי שמעוניין לקחת משכנתא לטובת רכישת נכס בספרד, נשארה מתחת לאפס, חודש שביעי רצוף (עלייה מזערית מ-0.056- בחודש יולי ל- 0.048- בחודש אוגוסט).

כתוצאה מכך, אילו הלוקחים משכנתא מבנק ספרדי, יראו את תשלומיהם החודשיים יורדים בכ-10 יורו בחודש עבור נטילת הלוואה של 120,000, כאשר תקופת ההלוואה עומדת על 20 שנה.

מבט חטוף בגרף להלן יכול להסביר מדוע אנחנו חיים בזמנים יוצאי דופן מבחינת אחוז הריבית באירופה, ומכאן גם ההזדמנות כמובן.

על רקע דברים אלה נמסר גם כי הבנקים דיווחו על עליה של כ-13 אחוזים באישורי המשכנתאות.

ריבית היורובור לאורך העשור האחרון - הזדמנות לקבל משכנתא בתנאים מצוינים

לסיכום, כלכלת ספרד נמצאת במגמה חיובית כבר תקופה לא מבוטלת, וזאת יש לציין על אף, המצב הפוליטי המורכב אליו נקלעה המדינה, כאשר ראש הממשלה ראחוי נאלץ לגשת למערכת בחירות. ראשי המדינה מקווים שהמצב יפתר, בהקדם דבר אשר יעודד יציבות ובטחון החשובים להמשך ההתאוששות, יעודד השקעות נדלן בספרד וכמובן למשקיעים. מבחינת נתוני מאקרו הכלכלה במגמת צמיחה ומחירי הנדל"ן והשכירויות מטפסים, בעיקר אם מסתכלים על הערים המרכזיות והמובילות של ספרד. חשוב להמשיך להתעדכן ולעקוב כל העת אחר ההתפתויות.

bottom of page